2 Gece Konaklamalı 2018 Yılbaşı Özel Samos Tatili

 • Yunanİstan
 • Samos
 • 476.5 km²
 • 12 Derece
 • 21:01
 • EURO
 • Yunanca
 • 32.977

Seyahat Programı

Genel Bilgi


Dahil Hizmetler


Dahil Olmayan Hizmetler


Kampanyalar


0 Adet Yorum Yapılmış

İsminiz

Yorumunuzun Başlığı

Yorumunuz

Tatil Amacınız

 • İş Seyahati
 • Balayı
 • Aile
 • Arkadaşlar
 • Tek Kişilik
 • Samos

  Türkçede Sisam Adası olarak adlandırılan Samos, Türkiye’ye en yakın Yunan Adasıdır. Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na olan en yakın mesafesi 1,5 km.den biraz fazladır. 480 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ege Denizi’ndeki sekizinci büyük adadır. 35,000 nüfuslu Samos, üç limanı (Vathy,Pythogorio,Karlovasi) ve bir internasyonel havaalanıyla yaz sezonunda gezginlerin Mykonos, Santorini, Naxos, Paros gibi diğer adalara ve Atina’ya geçiş yapmak amacı ile mutlaka uğramalarıyla Yunanistan’ın en çok ziyaretçi alan bir adası durumuna gelmiştir. Ancak Ada’yı tek cazip kılan bu özelliği değildir. Çevresine yayılmış irili ufaklı plajları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları ve şirin sokaklarıyla, Sisam, ziyaretçilerine sakin bir tatil vaat eder. Ada 1453’ten 1832’ye kadar Osmanlı hâkimiyetindeydi. Ada’da; Samos Üniversitesi ve katedral büyüklüğünde bir kilise bulunuyor.
   
  Ada: MÖ.5’nci yüzyıldaki altın çağından bu yana: Ege tarihin de arka planda kalmıştır. Günümüzde ise, ziyarete gelen turistler sayesinde: popülerliği artmakta ve tatil olanakları genişlemektedir.
   
  Adını matematikteki “Pisagor Üçgeni”nden bildiğimiz, antik çağın önemli filozof, matematikçi ve müzisyeni: Pisagor, Samoslu idi. Adada, bütün hediyelik eşya satıcılarında satılan “Pisagor Bardağı”na, içindeki çizgiyi aşacak miktarda sıvı koyduğunuz anda, özel bir sistem sayesinde, tüm sıvı bardaktan boşalıyor. Söylenene göre: bardak, Pisagor tarafından her kesin eşit miktarda şarap içmesi için icat edilmiş. Buna ek olarak, Ada’da yetişen muscat üzümlerinden yapılmış şarapların bizim misket şaraplarımızla yarışabilecek kadar lezzetli olduğunu eklemeliyim. Tadı, aroması ve rengiyle ünlü: tatlı Samos şarabı alabilirsiniz.
   
  Samos restoranlarındaki yemekler, size ev hasreti çektirmeyecek kadar tanıdık gelecekler. Mezedes, dolmades, keftedes, homous, tzatziki, spanakopita, tarama, moussakka, loukoumades. Bu arada: frappe yani soğuk ve buzlu köpüklü kahve deneyebilirsiniz. Yalnız:   adada, dikkat yemek saatleri biraz farklı. Öğlen yemeğini, saat: 17.00 civarında ve akşam yemeğini 23.00 civarında yiyorlar. Burada: Yunan müziği dinleyerek, ouzo ve Samos şarabı tüketilen taverna-restoran tarzı mekanlar ve birçok eğlenceli barlarda, akşamlarınızı geçirebilirsiniz.
  Asıl kasaba olan: Vahti, yani Samos Kasabası, adanın kuzeybatı kıyısında, korunaklı bir limanda bulunuyor. Şehir, bu limanın bulunduğu koyun çevresinde, amfi tiyatro şeklinde inşa edilmiş. Kuşadası’ndan gelen feribotlar, buraya yanaşıyorlar.
   
  Ege bölgesine has renkleriyle yapılmış evleri: kıyı şeridinde son derece güzel kumsalları, ziyaretçilere, hoş izlenimler bırakıyor. Koyun gerisinde: yumuşak tepelerde, dar pencereleri ve ahşap balkonlarıyla karakteristik eski evler, geçmiş dönemi canlandırıyor.
   
  Turistler için, dostça bir atmosfere ve 4,5 metre boyunda dev bir antik Yunan “kouros” heykelinin sergilendiği güzel bir “Arkeoloji Müzesi” var. Vathy ile Pythagorio kasabası arasındaki bölgede yer alan Mytlini köyünde ise, Paleontoloji Müzesi var ve içindeki 10 milyon yıl öncesinden kalan hayvan fosilleri görülmeye değer.
   
  Adanın güneydoğu kısmında: daha küçük bir kasaba olan “Pithagorio” var. Antik başkent: yani antik Samos, burada kurulu imiş. Vahthy’den 14 km. uzaklıkta. Kasabanın ismi: burada doğan, antik çağın ünlü matematikçisi Pisagor’dan geliyor.
   
  Samosluların, Ege’de önemli bir deniz gücü oldukları dönemde yani MÖ.7’nci yüzyılda, ada önemli bir güç merkezi durumundaydı. MÖ.538 yılında ise, acımasız bir lider olan Polykrates başa geçti. Ticaret ve korsanlık yaparak, büyük bir servet biriktiren Polykrates: kapsamlı bir yenilenme programı ile hikâyeci Aisopos ve matematikçi Pythagoras gibi âlimleri, kendisine çeken bir saray yaptırdı. Samos adası: Polykrates döneminde; altın çağını yaşadı. 19’ncu yüzyılda, tütün ticareti ve denizcilik sayesinde, büyük bir zenginlik ortaya çıktı.
   
  Pithagorio şehrinin güzel rıhtımı ve kale kalıntıları görülmeye değer. Buranın tertemiz sularında yüzüp güneşlenmek, geleneksel iş ve ürünlerle uğraşan konuksever insanlarla tanışmak ve gece hayatını sonsuz yaşamak isteyenler için eşsiz bir yer. Polykrates döneminden kalan tek kanıt: antik yapılar arasında, hala ayakta duran, günümüzde güçlendirilmiş olan dev mendirek. Çevredeki kırsal bölgede, iki büyük planın izleri daha görülüyor.
   
  Batıda; havaalanının ilerisinde “Hera Tapınağı”nın, yani Heraion’un kalıntıları var. Zamanında: dünyanın en büyük tapınağı olması planlanan bu yer, hiçbir zaman tamamlanmamıştır. Eğer: Selçuk İlçemizdeki Efes Artemis Tapınağı yapılmamış olsaydı, ana tanrıça Hera için yapılmış olan bu tapınak: dev boyutuyla, dünyanın yedi harikasından biri olacakmış. Ancak, Efesliler kendi tapınaklarının ölçüsünü biraz daha zorlayarak, boyut olarak ta, gösteriş olarak ta, komşuları Samos’luların bu görkemli tapınaklarını geçmişler di. Ne var ki, bugün her iki tapınağın durumu da birbirinden pek farklı değil. Ziyaretçilerin, ayağa kaldırılmış tek sütun, çevredeki tanrıça heykelleri ve zemin kalıntılarından tapınağın bir zamanlar nasıl etkileyici olduğunu hayal etmeleri gerekiyor. Çevrede: bir roma hamamı, başka tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntılar da görmek mümkün.
   
  Pithagorio’nun yukarılarındaki tepelerde, Polykrates’in zenginlik ve gücünün, belki de en şaşırtıcı örneği var. Bir tünel. Pithagorio’ya 3 km. uzaklıkta. Adadaki en dikkat çekici yer. Kaynak suyunu: 1 km. ötedeki yerleşime getirebilmek için, antik Yunanlılar tarafından, 2500 yıl önce, dağın 9 metre altı oyularak yapılmış. Eupalinos Tüneli’ni görebilirsiniz, ama burası, kapalı alan korkusu olanlar için pek uygun değil, girmemek gerek.
   
  Ana şehirden: 10 km. uzaklıkta, iki koy arasında: Samos adasının en güzel turistik köylerinden biri olan: Kokkari var. Köyün: pitoresk rıhtımı görülmeye değer bir güzelliğe sahip. Ziyaretçileri adeta bir mıknatıs gibi kendisine çekiyor. Bitki örtüsünün çok sık olduğu bu beldede, sahiller sonsuz, deniz tertemiz, barlar ve cafeler deniz üzerinde. Harika taverna ve clupleri ile adanın en canlı ve keyifli yeri. Su kayağı sevenler, burayı oldukça sık ziyaret ediyorlar.
   
  İç kesimlerdeki küçük ve sapa köyler, kendilerine has özelliklerini korumuşlar. Bunların en güzelleri arasında: Kerkis Dağı’nın gölgesine sığınmış olan “Marathokambos” sayılabilir. Burası: eski renklerini koruyan köy ve beldelerle çevrili. Kaldırım taşlı dar sokaklar, geleneksel kemerler, taş çeşmeler, güzel kiliseler, taştan inşa edilmiş evler ve geleneksel panayırların gerçekleştirildiği büyük meydanlar burada bulunuyor.
   
   
  Samos, özellikle batı bölgesindeki plajlarıyla, Ege’nin rüzgâr sörfüne uygun dalgalara sahip. Ayrıca: adanın tek kumlu plajı olan Psili Amos; adanın batısında, bizim Dilek yarımadasının hemen karşısında.
   

Görmeden Gelmeyin

 • Psili Ammos ve Klima Koyu
 • Gagou Plajı
 • Pisagor Heykeli
 • Şarap Müzesi
 • Arkeoloji Müzesi
 • Mytilini Paleontological Müzesi
 • Pythagorion Eupalinus Tüneli
 • Karlovasi Folklor Müzesi
 • N. Dimitriou Folklor Müzesi
 • Spiliani Manastırı
 • Heraion
 • Manolates Köyü

Denemeden Gelmeyin

 • Deniz Ürünleri
 • Uzo
 • Yöresel Şaraplar
 • Frappe
 • Yunan Mezeleri
 • Ballı Yoğurt

Festivalleri

Beyaz Geceler (Alışveriş Festivali) | 30-07-2016/31-07-2016


Samos Adası'nda Beyaz Gece ismiyle düzenlenen Alışveriş Festivali'nde, adada bulunan işyerleri 30 Temmuz akşamından 31 Temmuz sabahına kadar açık olacak. Güne özel indirim fırsatlarının sunulacağı festivalde, müzik ve sergiler gibi çeşitli etkinliklerde yer alıyor.

Samos Beyaz Geceler alışveriş şenliğine katılmak için tıklayın...

Şarap Festivali | 01-08-2016/31-08-2016Samos Adası'nda oldukça popüler olan Şarap Festivali, ünlü tatlı şarabın ve yerel şarap çeşitlerini bulabileceğiniz mükemmel bir etkinlik.

Sizde Samos Şarap Festivali'ne katılmak için tıklayın... 


ETKİNLİK PROGRAMI

6 Ağustos

Festival Samos adasının şarap yapımı ile bilinen batı yakasındaki küçük, şirin bir köy olan Platanos’ta yapılacaktır. 

Kültür Derneği tarafından organize edilen festival her sene köye özgü geleneksel bir havada çınar ağaçları ile kaplı köy meydanında gerçekleştirilmekte olup festivalde canlı muzik, dans grupları, lezzetli yiyicek ve içeceklerin yanı sıra köy meydanına giren herkeze hediye edilen limitsiz şarap sunumu yapılan hatıra bardakları da unutmamak lazım…

Dans gruplarının sergiledikleri yerel oyunlarının ardından köy sakinlerinin de sabaha kadar dans ettikleri bu festivali kaçırmamanızı öneririz.

10 Ağustos

Yer: EOSS area in Karlovassi, 21:00

12 Ağustos

Yer: Port of Marathokambos

13 Ağustos

Yer: Cultırel association of Kontaikon

20 Ağustos

Yer: By the culturel association of Pandrossos Agios Dimitrios, 20:30

Young Artists Festival | 07-08-2016/13-08-2016


Pythagorion'un Antik Açık Hava Tiytatrosu'nda düzenlenecek Young Artists Festival 7-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Festivale genç müzik gruplarının dışında dünyaca ünlü müzisyenler renk katıyor. 

Young Artists Festivali'nde yer alanbirbirinden değerli sanatçıları yerinde dinlemek için tıklayın...


ETKİNLİK PROGRAMI

7 Ağustos Pazar 

20:30

FAMILY CLASH

Sanatçılar:Alexej Gerassimez (davul), Nicolai Gerassimez (piyano) ve Wassily Gerassimez (viyolonsel)

8 Ağustos Pazartesi

20:30

OPERA EVENING Sanatçılar: Evmorfia Metaxaki (soprano) ve (piyano)

9 Ağustos Salı

20:30

SMILE 

Sanatçılar: Fiona Monbet (keman), Diego Imbert (bas), Adrien Moignard (gitar) ve Pierre Cussac (akordeon) 

10 Ağustos Çarşamba

20:30

CHAMBER MUSIC

Sanatçılar: Martin Klett (piyano), Josef Spacek (keman) ve Dorukhan Doruk ile (viyolonsel)

11 Ağustos Perşembe

20:30

IN RYTHM

Sanatçılar: Sebastian Manz (klarnet, Almanya) ve Martin Klett (piyano, Almanya)

12 Ağustos Cuma

20:30

PIANO EVENING

Sanatçı: Alexander Ullman (piyano)

13 Ağustos Cumartesi

20:30

WORLD MUSIC

Sanatçılar: Guy Mintus (piyano), Yinon Muallem (perküsyon), Derya Türkan (Lir), Eugene Voulgaris (kemerli flüt)

Ireon Müzik Festivali | 07-08-2016/09-08-2016Samos Adası'nın Ireo Plajı'nda düzenlenen festival, birçok ünlü reggae ve rock müzik grubunu ağırlamaktadır. Plaj paritisi niteliğindeki Festival katılımcılarına eşsiz bir müzik ve eğlence imkanı sunuyor.

Ireon Music Festivali'nde yerinizi ayırtmak için tıklayın...


ETKİNLİK PROGRAMI

7 Ağustos 2016

Sanatçı: Filippos Platsikas 

8 Ağustos 2016

Sanatçılar: Imam Baildi, Soul-Fire

9 Ağustos 2016

Sanatçılar: Panos Katsimihas & Kitrina Podilalata

Irea Pythagoria Festivali | 01-08-2016/31-08-2016Tanrıça Hera'nın adına düzenlenen Irea-Pythagoria Festivali, felsefi ve bilimsel konferanslar ve üst düzey kültürel etkinlikleri ev sahipliği yapıyor. Festival  Hellenic National Commission for UNESCO tarafından desteklenmektedir.

Irea-Pythagoria Festivali'ne katılmak için tıklayın...


ETKİNLİK PROGRAMI

3 Ağustos

Georgios Karagiannidis

The golden anology of in comupter science Hotel Doryssa, Sivila, free entrance

9 Ağustos

Children's play (the legend book) 

Samos high school yard 20:00 (ticket)

The wizard is performed by Vicky Stavropoulou

10 Ağustos

Children's play (the legend book) 

High school yard in Karlovassi 20:00 (ticket)

The wizard is performed by Vicky Stavropoulou

17 Ağustos

Vasilis Lekkas

18 Ağustos

Theatrical play 

Ancent theatre in Pythagorio, 21:00 (ticket)

19 Ağustos

Celebration of the ancent Iraion

Imvrassos river in Ireon

20 Ağustos

Running races 19:30

Procession of the ancient Iraion 21:00

Celebrations in Pythagorio 21:45

27 Ağustos

Concert

Saying goodbye the summer

Music company of Samos

Touyh choir of Samos

Gece Hayatı

Restaurantlar

Garden Restaurant

Manolis Kalomiris Road - SAMOS

0030 22730 24033

Remataki Restaurant

Remataki Beach, Pythagorion - SAMOS

0030 22730 61651

Haravgi Restaurant

Haravgi Anatoli Paleokastro Kerveli SAMOS

0030 22730 23808

Kokoras Restaurant

Aegean Sea, Kokkari Samos

0030 2273 092113

Bar ve Club

Corner Bar Pythagorio

Pythagorion 83103, Yunanistan

0030 2273062153

Cavos Cafe Bar

Kokkari 1, 83100, Yunanistan

0030 2273092426

Alfa Cafe Bar

Long Beach, Kokkari, Samos Town 83100, Yunanistan

0030 2273092788

Gregory's Bar

Lykourgou Logotheti 83103, Pythagorion, Yunanistan

0030 6944170101

İlgili Vizeler


Rezervasyon Detayları


Çok Yakında